Przejdź do głównej zawartości

Skręcenie stawu skokowego - SOR czy wizyta u fizjoterapeuty?



Dziś poruszymy trudny temat jakim jest skręcenie stawu skokowego i czy udać się na SOR i wkładać go w gips czy nie wkładając w gips i pójść do fizjoterapeuty...

Skręcenie stawu skokowego jest jednym z najczęstszych urazów narządu ruchu. W pierwszej kolejności pacjent zgłasza się z tym urazem do szpitala na izbę przyjęć.
Stabilność w naszym stawie i ochronę przed urazami daje bardzo rozbudowane i skomplikowane anatomiczne i fizjologiczne struktury. Mam tu na myśli struktury kostne, torebki stawowe, więzadła, ścięgna, mięśnie oraz receptory czuciowe. Dynamikę stawu skokowego zabezpieczają mięśnie KKD.
Gdy dojdzie do skręcenia stawu skokowego pojawiają się trwałe lub nietrwałe uszkodzenia struktur.
Jak postąpić gdy dojdzie w końcu u pacjenta do skręcenia stawu skokowego i udaliśmy się na SOR?
Dać się zbadać lekarzowi i pozwolić wykonać mu potrzebne badania. Większość z waszych pacjentów zostanie wpakowana w gips.. Niestety. Potem 2 tygodnie w gipsie, wyjęcie, usztywnienie stawu, osłabienie mięśni, brak stabilności, obawa przed obciążaniem i wiele innych dolegliwości..
Moi pacjenci jak dochodzi u nich do uszkodzenia stawu skokowego udają się do fizjoterapeuty celem szukania pomocy i zastosowania naszych "magicznych sztuczek" jak to pacjenci ładnie określają. Kiedyś usłyszałem, że fizjoterapeuta jest jak David Coperfield ale nie potrafi znikać. Może coś w tym jest ja nie potrafię.
Wracając do stawu skokowego fizjoterapeuta obejrzy wykonane przez lekarza badania ( jeśli pacjent udał się na SOR), jeśli nie to sam wykona badanie pacjenta i określi poziom uszkodzenia co pozwoli mu zadziałać odpowiednią terapią i odpowiednio szybko.
Fizjoterapeuta wykorzysta do tego całą swoją wiedzę i zajmie się tym urazem. Gdy odbieram telefon i słyszę - Panie Marcinie moja kostka..- to zapraszam pacjenta i zaczynamy działać. Zaczynam od dokładnego zbadania pacjenta i nie ograniczam się tutaj tylko do kostki lecz zajmuje się całym jego ciałem. Po zbadania i omówieniu terapii zaczynam działać. Moje działanie zmierza do zmniejszenia bólu pacjenta, obrzęku który się pojawia, poprawę ruchomości oraz jego stabilności (staw) a także staram się zabezpieczyć przed wystąpieniem tego urazu ponownie.
Podoba mi się to gdy pacjent jest zainteresowany terapią, zadaje pytania, jest dociekliwy. Wtedy udzielam mu wszelkich informacji by go zaspokoić. Nie pokaże tu gotowego postępowania z tym urazem.
Jeśli myśleliście ze zaprezentuję tu gotowy szablon postępowania z pacjentem to niestety nie. Jestem zwolennikiem pogłębiania wiedzy ale nie działania na skróty i korzystania z gotowców. Sam codziennie ją pogłębiam i studiuje przypadki. Są oczywiście gotowe protokoły postępowania lecz zawsze należy zastosować to co my uznamy za słuszne.
W swojej praktyce wykorzystuję tapy, piny, igły, miód, taśmy, dyski i co najważniejsze moje dłonie - to co mamy najlepszego jako fizjoterapeuci. Manualnie pracuje z pacjentem a cała reszta to tylko wsparcie i uzupełnienie terapii.
Więc najpierw:
1- Badanie pacjenta ( wnikliwe, całościowe)
2- Poinformowanie pacjenta o terapii (staramy się zawsze odpowiedzieć na każde pytanie pacjenta bo w końcu to jego noga i może się troszkę bać)
3- Zaczynamy terapię która zawsze jest indywidualnie dostosowywana do pacjenta.
4- Dajemy zadanie domowe pacjentowi i monitorujemy go.

Po zastosowaniu terapii u fizjoterapeuty pacjent może w ciągu kilku dni wrócić do pełnej sprawności. Czy po włożeniu w gips i noszeniu go 2-4 tyg i późniejszych powikłań tak będzie ? Yyyy niestety nie. Tak więc fizjoterapeutom polecam działanie manualne ze stawem a pacjentom o rozwagę w podejmowaniu decyzji. Może warto pość do fizjoterapeuty ?

Na zakończenie pamiętajcie by być zawsze w kontakcie z pacjentem po terapii, bo jak dobrze wiemy mogą pojawić się jakieś niepokojące objawy o których zapomnieliśmy wspomnieć, że mogą wystąpić.


Pozdrawiam 

Komentarze

  1. Słuchać fizjoterapeuty do którego ma się zaufanie! 😎

    OdpowiedzUsuń
  2. to już zależy od zaleceń lekarza. w każdym razie i tak najważniejsze jest późniejsza rehabilitacja. w Warszawie bardzo dobrzy specjaliści przyjmują w https://carolina.pl/rehabilitacja/ , jeśli potrzebujecie rehabilitacji to polecam się tu zgłosić

    OdpowiedzUsuń
  3. W przypadku SORu często trzeba liczyć się ze sporym czasem oczekiwania, chyba że szpital posiada sprawny system kierowania ruchem klientów

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kriokomora - zabieg zimnem

W dzisiejszym wpisie poruszymy temat kriokomory, czym jest i na czym polega zabieg, jakie daje efekty oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu w kriokomorze. Zabieg w kriokomorze jest to leczenie zimnem gdzie wykorzystuje się ciekły azot. Zabieg odbywa się w specjalnym pomieszczeniu zwanym Kriokomorą w której panuje temperatura od -60 stopni do -140 stopni (na systemie kriokomory można zobaczyć skalę aż do -200 stopni). Lecz zanim skorzystamy z kriokomory musimy pamiętać o skierowaniu na badania i zaświadczeniu o braku przeciwwskazań. Najpierw odbywa się kwalifikacja do zabiegu u lekarza na podstawie zaświadczenia o braku przeciwwskazań ogólnoustrojowych.  Przed wejściem do kriokomory pacjent musi się odpowiednio przygotować. Należy mieć na sobie strój (często dostępny do kupienia w placówce) wykonany z bawełny lub wełny. Kobiety powinny mieć zakryte piersi.  Obowiązkowy strój do kriokomory to : -drewniaki -podkolanówki bawełniane, wełni...

Uraz palca V - opis przypadku

Uraz palca V Dzisiaj opis przypadku o którym wspominałem przy poprzednim wpisie który dotyczył szkolenia z Pinopresury w którym uczestniczyłem. Polecam ją każdemu kto chce nie tylko zdobyć nowy certyfikat czy umiejętności ale temu kto chce całkiem inaczej spojrzeć na problem naszych pacjentów. Dzisiejszy dotyczy już zastosowania metody u moich pacjentów. W trakcie szkolenia dostałem telefon że mój kumpel (tak pacjentami często bywają znajomi i bliscy) że ma ICD10: S66.3 Uraz mięśnia i ścięgna prostownika palca małego. Jak doszło do urazu? Otóż podczas spaceru z psem. Pacjent został zaopatrzony na oddziale SOR gdzie zrobiono mu RTG co wykazało podwichnięcie w stawie DIP dłoniowe z oderwaniem przyczepu kostnego prostownika palca piątego co doprowadziło do braku wyprostu w stawie DIP ręki prawej.  Następnie wykonano nastawienie podwichnięcia stawu i kontrolne RTG. Diagnoza? Uszkodzenie prostownika palca V ręki P z częścią kostną nasady paliczka dystalnego.  Funkcja...